fbpx

ARSALARINIZ İÇİN TEMİZ ENERJİ KAYNAKLARI

En Temiz Enerji Kaynakları Nelerdir?

ARSALARINIZ İÇİN TEMİZ ENERJİ KAYNAKLARI

Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal enerji vs. Hepsi yenilenebilir temiz enerji kaynaklarıdır. Peki ya arsalarınızın bu enerji kaynakları sayesinde değerleneceğini söylesek?

Hadi canım! Nasıl olacak o iş?

Diyorsanız, yazımızı sonuna kadar mutlaka okuyun!

En Temiz Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenebilir enerji kaynakları, aynı zamanda en temiz enerji kaynaklarıdır. Hiç tükenmezler. Adı üstünde sürekli olarak yenilenirler. Çünkü gücünü doğanın bitmek tükenmek bilmeyen enerjisinden alırlar.

Peki ya nedir bu enerji kaynakları ve neden bu kadar önemli?

Ayrıca bu konunun arsalarla ne ilgisi var?

Tüm sorularınız yazının ilerleyen başlıklarında mutlaka cevaplanacak.

TEMIZ ENERJI KAYNAKLARI

Temiz enerji kaynakları

Rüzgar Enerjisi

Eğer küçük bir arsanız varsa iki türlü değerlendirirsiniz. Ya üzerine ev yapar kendiniz oturursunuz, ya da satarsınız. Her iki durumda da bedava enerji mutlaka en temel ihtiyacınız olacaktır.

Şimdi şöyle düşünelim:

Şehir merkezine uzakta bir arsanız var. Bildiğiniz üzere dağıtım trafolarına uzak olan yerlerde elektrik tarifesi biraz daha pahalıdır.

Sürekli artan enerji maliyetleri de göz önünde bulundurursak, hiç tükenmeyen bir enerji kaynağına sahip olmak, oldukça avantajlıdır. Hatta büyük bir nimettir.

Arsanıza ev tipi boyutlarında rüzgar enerjisi sistemi kurdurursanız, kendisini birkaç yıl içerisinde amorti edecektir.

Standart ev tip bir rüzgar türbini saatte en fazla 300 watt enerji üretir. Tabi ki 12.5 m/s rüzgar hızında.

Ortalama bir ev için ise günlük 500 watt elektrik enerjisi yeterli olacaktır. Yani türbinin iki saat çalışması yetecek de artacaktır. Ayrıca yeni çıkan yasaya göre fazla elektriğinizi devlete satabilirsiniz.

Kurulum da dahil ilk yatırım maliyeti size 80 bin TL civarına mal olacaktır. Bu miktar ilk başta size yüksek gelebilir. Ancak fazla olan elektriği sattığınızda ve ısınma da dahil olmak üzere tüm enerji ihtiyacınızı bedavaya getirdiğinizi düşünecek olursak, bizce oldukça karlı bir yatırımdır.

Tabi ki tüm bu anlattıklarımız, rüzgarın bol olduğu yerler için geçerlidir.

Sistemi siz kullanmasanız bile arsanızı satarken rüzgar türbini bedelini de satış rakamının üzerine ekleyebilirsiniz. Yani her halükarda kaybedeceğiniz hiçbir şey yoktur.

RUZGAR ENERJISI

Rüzgar enerjisi

Güneş Enerjisi

Temiz enerji kaynakları arasında belki de en verimli olanıdır. Çünkü ülkemizde birçok yer yılın birçok aylarında güneş alır.

Ev tipi güneş enerjisinin ortalama maliyeti 50 bin ile 100 bin TL arasındadır. Bu fiyata elde edeceğiniz yıllık elektrik üretimi 2.700 kWh kadardır. Yani günlük 7,5 kWh kadar elektrik üretmiş olacaksınız. Zaten size günlük 500 watt elektrik yetiyordu. O zaman geriye kalan miktarı satarak, yaptığınız yatırımı kısa sürede geri alabilirsiniz.

Arsanız içinde harika bir yatırım olacaktır. Satarken değerini artıran bir unsur olduğunu söyleyebiliriz çünkü bedava enerjiye sahip olan bir kişi bu yatırımı kaçırmayacaktır.

Alın size güzel bir tüyo!

TEMIZ ENERJI KAYNAKLARI ONE CIKAN GORSEL

Güneş enerjisi

Jeotermal Enerji

Sürdürebilir enerji kaynaklarından birisi olan Jeotermal enerji her yerde bulunmuyor. Jeotermal enerji: Yerkabuğunun derinliklerinde biriken ısının, yer altı suları ile karşılaşması sonucu açığa çıkan enerjidir.

Hani şu kaplıcalara sahip olan illerimiz var ya, işte oralarda bol miktarda bu enerjiden var.

Jeotermal suların oluşturduğu buhar enerjisiyle elektrik enerjisi üretiliyor. Ancak bahsettiğimiz tabi ki sanayi tipi tesislerde üretilen elektrik enerjisidir.

Böyle bir yerde arsanız varsa hiç olmadığı kadar değerli olacağını varsayabilirsiniz. Çünkü Jeotermal yalnızca doğal bir enerji kaynağı değil, aynı zamanda karlı bir turizm unsurudur.

Yani böyle bir yerden arsa alırsanız asla pişman olmazsınız. Eğer böyle bir yerde arsanız varsa da, yüksek fiyatlara satabilirsiniz.

Arsa Yatırımında Temiz Enerji Kaynakları Önemlidir!

Enerji kaynakları alanında ülkemiz henüz yeterli seviyede değil. Bunun en büyük nedeni toplumumuzun bu tür enerji kaynaklarının değerini tam olarak anlayamaması. Klasik değer kalıplarının artık bir kenara bırakılması gerekiyor.

Arsa yatırımında yalnızca; hastaneye yakın olsun, şehir merkezine yakın olsun, sanayiye yakın olsun anlayışı yeterli olmuyor.

Temiz enerji kaynakları açısından kullanılabilir düzeyde olması da oldukça önemlidir. Çünkü yukarıda sizlere bu tür enerji kaynaklarının ne kadar değerli olduğunu ve arsanıza değer katacağını anlattık.

Arsalarınızın değerlendirilmesi işlemleri için bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat
Bilgi almak istiyorum!