fbpx

Müstakil Ev mi? Rezidance daire mi?

Bu sorunun cevabını verebilmek için her iki konut türünü yakından incelememiz gerekiyor. Öncelikle bizler müstakil ev konusundan biraz bahsedeceğiz. Daha sonra rezidans daireler hakkında bilgi vereceğiz ve karar vermenizi kolaylaştıracağız.

Çünkü her iki konut türünün de artıları ve eksileri var.

Müstakil Ev Özellikleri

Eskiden yapı anlayışı yatay mimariden yanaydı. Sanayileşme ve nüfusun artmasıyla birlikte, dikey yapılar hız kazandı. Tüm yaşam alanlarımız neredeyse dikey mimari anıtlarıyla doldu.

Müstakil ev tabi ki şimdilerde de var. Uzun sürede tercih edilmeye devam edilecek.

Müstakil ev

Çünkü bu ev türünde çok fazla kurala tabi değilsiniz. Gürültü yapma derdiniz yok. İsterseniz müzik setinin sesini sonuna kadar açın.

Halı ya da çarşaf silkeleme derdi yok. Dilediğiniz saatte dilediğiniz kadar toz çırpabilirsiniz.

Dilediğiniz kadar evinizi yenileyebilirsiniz. İstediğiniz dekorasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda çok az kısıtlamaya sahipsiniz. Karşılaşacağınız tek kısıtlama, imar planına uyumsuzluk olacaktır. O da çok bir şey değil zaten…

Bahçe alanlarınızda mangal yapabilirsiniz. Çayınızı yudumlarken, kitabınızı yeşillikler arasında okuyabilirsiniz.

Evcil hayvanınız varsa hiç sorun değil. Bahçenizde ya da evinizde serbestçe dolaşabilir.

Tek katlı müstakil ev özelliklerinden birisi de bahçe işleri ile uğraşmanıza imkan vermesidir. Ülkemizde genelde emekli olduktan sonra bahçe işleri ile uğraşma hayali var. Ancak bahçeli bir eviniz varsa bu durum hayal olmaktan çıkıyor.

Yani kısacası, müstakil ev konforunda kendinizi oldukça rahat hissedebilirsiniz.

Bu kadar avantajı olmasına karşın, müstakil evde oturmanın da bazı dezavantajları var.

Mesela:

Rezidans Daire Özellikleri

Son yıllarda giderek yaygınlaşan bu konut tipi, birçok kişi tarafından da tercih edilmeye başladı. Çünkü neredeyse tüm hizmetler ayağınıza kadar geliyor.

Rezidans daire aslında bize yeni bir kavram. Fransızcadan dilimize geçen bu kavram, önemli devlet adamlarının oturması için tasarlanmış konutlar anlamına geliyor. Yani ilk defa dünya literatürüne bu anlamıyla girdi.

Daha sonra halk geneline de yayıldı. Yani güvenlikten tutun da, kuru temizleme hizmetlerine kadar her şeyin elinizin altında olduğunu düşünün.

MUSTAKIL EV

Rezidans

Bu tarz bir konut satın almışsanız:

Yani Rezidanslarda oturduğunuz zaman ihtiyaçlarınızı aynı mahal içerisinde giderebilirsiniz.

Bu tür yapılar inşa edilmeden önce arabayla markete gitmek zorunda kalıyordunuz. Çocuklarınız için oyun alanı kısıtlıydı. Çoğu zaman belediyelerin parkına götürüyordunuz.

Güvenlik yoktu ve kat hizmetleri yalnızda, çöp almaktan ibaretti.

Hangisini Almak Daha Mantıklı?

Rezidans evler konforlu olmasına rağmen, birçok kurala uymak zorunda kalabilirsiniz. Aldığınız her hizmete para ödersiniz. Site aidatı oldukça yüksektir. Eğer çok para kazanıyorsanız ve konforunuzdan da ödün vermek istemiyorsanız, rezidans dairelerde oturmak sizin için ideal olacaktır.

Çok fazla para kazanmıyorsanız ve kendi işimi kendim hallederim diyorsanız ve özgürlüğünüze de düşkünseniz, müstakil ev satın almak sizin için daha iyi olacaktır.

Satın aldığınız ev, aslında kişiliğinizi ve hayat tarzınızı yansıtıyor olacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında, siz hangisini tercih ederdiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat
Bilgi almak istiyorum!