fbpx

YAZLIK EV SATIN ALMAK MI? KİRALAMAK MI?

Yazlık ev satın almak mı daha mantıklı, yoksa kiralamak mı?

Rüya gibi bir yerde tatil yapmak! Herkesin hayali… Deniz, kum ve güneş… Tüm bu hayallere yazlık ev sayesinde kavuşabilirsiniz

Gelin bu sorunun cevabını birlikte verelim.

Yazlık Ev Almanın Avantajları

Orta ve uzun vadede yazlık ev satın aldığınızda, bir nevi yatırım yapmış olursunuz. Hem dilediğiniz bir yerde rüya gibi tatil yapmış olursunuz, hem de ilerleyen zamanlarda değerleneceği için sattığınızda kar elde etmiş olursunuz.

Ancak ilerleyen dönemlerde herhangi biri taşınmazın kar edip etmeyeceğini çok iyi araştırmanız gerekiyor.

Kısa vadede yazlık ev sahibi olmanın en büyük avantajı, tatilinizi ekonomik hale getirmesidir. Yani ev sizin… Yalnızca yiyecek ve bazı sarf malzemeleri almanız yeterli olacaktır. Kira ödemezsiniz. Ekstra satın aldığınız şeylere para verirsiniz. Dilediğiniz gibi kullanırsınız. Evin herhangi bir yerine zarar geldiği zaman, parasını öder yaptırırsınız.

Ayrıca diyelim ki bir sene başka bir yerde tatil yapacaksınız, yazlığınızı kiraya verirsiniz ve oradan elde ettiğiniz gelirle de, tatilinizi finanse edersiniz.

YAZLIK EV

Yazlık ev

Satın aldığınızda evinize dilediğiniz tadilatı yaptırabilirsiniz.

Dezavantajları

Tabi ki avantajları olduğu kadar, satın almanın dezavantajları da vardır. Mesela satılık yazlık sahibi olduğunuzda, bir anlamda bağımlısınızdır. Yani başka bir yerde tatil yapamazsınız. Yapsanız bile eviniz ya boş kalacak, ya da kiraya vereceksiniz.

Kiraya verme olayı da her zaman kolay olmuyor. Kiraya verdiğiniz kişi evinize zarar verir ve bu zararı tazmin etmek istemeyebilir. Bu durumda hukuki yollara başvurmanız gerekir ki, durup dururken bir sürü iş demek…

Tabi bir de arkadaşlarınız ve akrabalarınızda gelmek isteyecek. Belki de birçoğunuzu kıramayacaksınız ve tatil yapmak aslında size çok pahalıya mal olacak.

Yazlık Ev Kiralamanın Avantajları

Satın almayıp kiraladığınızda tüm evler sizinmiş gibi hissedersiniz. Tıpkı araba sahibi olmayıp, toplu taşıma araçlarını kullanmak gibidir. Her sene dilediğiniz yerde tatil yapabilirsiniz.

Çok farklı yerler görerek ve tatilinizi bu yerlerde geçirerek sıkılmamış olursunuz. Tanıdıklarınızdan hiçbirinin yanınıza uğraması şansı yoktur.

Zaten senenin belirli günleri yaz tatiline gittiğiniz için çok fazla şey yapmanız gerekmez. Oysa ki satın aldığınızda; elektrik, su, klima, gıda, tadilat ve benzeri masraflarınız oluyordu.

Yukarıda saydığımız masrafların bir kısmı evin sahibi tarafından karşılanır. Eve zarar vermeyin yeter!

Dezavantajları

Evet!

Her sene başka bir yerde tatil yapma imkanına sahipsiniz ama:

Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları var. Hangisini tercih edeceğinize tabi ki siz karar vereceksiniz.

Satın almak yerine kiralamak daha avantajlı görünüyor. Çünkü tatilin amacı, bulunduğunuz yerden farklı bir yer görmek ve senenin yorgunluğunu atmak. Mekanın enerjisi bir süre sonra sizi sıkmaya başlar. O yüzden farklı mekanlarda, farklı şeyler yapmak isteriz.

Tabi ki yazlık satın alıp her sene o yerde tatil yapmayı tercih edenlerde olabilir.

KIRALIK YAZLIK

Kiralık yazlık

Yani kısacası son karar sizin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat
Bilgi almak istiyorum!